Günümüzde artık internetin olmadığı bir ortam düşünmek neredeyse imkansız hâle geldi. İnternetin sağladığı olanaklar ise sınırsız denebilecek düzeye ulaştı. Tüm iş süreçlerinin bugün global bağlamda internet üzerinden yürütüldüğü göz önüne alındığında artık küçük veya büyük fark etmeden, her işletmenin bir web sitesi olmak zorunda. Pomelo Soft ise internet altyapısı ve yazılım alanındaki ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri kusursuz ve eksiksiz olarak sunuyor.

Kişisel çalışmalar yürütenler ve web sitesini kendi oluşturmak isteyenler WordPress’i kullanabiliyor. WordPress, MySQL ve PHP aracılığı ile yazılmış olan ve GPL lisanslı bir yazılım sistemi olarak tüm dünyanın tercih ettiği bir sistem. Content Management System, yani Türkçe olarak içerik yönetim sistemi olarak tanımlayabileceğimiz WordPress, bugün daha çok blog sayfaları ve bu sayfaların yönetimi söz konusu olduğunda akla gelse de akla gelebilecek tüm içeriklerin düzenlenmesini yapabiliyorsunuz.

Peki, daha da açmak gerekirse WordPress ile neler yapılır? Her türlü web sitesini WordPress ile oluşturmanız mümkün. Haber portallarından alışveriş sitelerine, kişisel blog sayfalarından video ve oyun sitelerine kadar internet üzerindeki pek çok içeriğin oluşumunu ve yönetimini WordPress ile sağlayabiliyorsunuz.

WordPress Nasıl Ortaya Çıktı?

Aslına bakılırsa WordPress’in hayatımızda çok da eski bir yeri olduğunu söyleyemeyiz. Matt Mullenweg adında bir genç tarafından 2003 yılında başlatılan bir açık kaynak web projesi olarak hayatımıza girdi ama çok kısa sürede milyonlar tarafından benimsenen ve kullanılan bir yazılım hâline geldi. Bugün yaklaşık 35 milyon kullanıcısıyla dünya üzerinde en fazla kullanılan sistemlerden biri olarak WordPress öne çıkıyor.

WordPress Web Siteleri ile neler yapılabilir?

WordPress yazılım tabanını kullanan web siteleri ile neler yapılabileceğine de bakmakta fayda var. Örneğin, bugün WordPress kullanarak internet üzerinden rahatlıkla her türlü bireysel web sitesi oluşturabileceğiniz gibi kurumsal web sitelerini de bu yazılım üzerinden hazırlayabiliyorsunuz.

Açık kaynak kodlu olan ve bu sayede geliştirilebilen bir yazılım olan WordPress’in en önemli özelliklerinden biri içerik yönetim sisteminin bulunması. Bu sistemin de kullanıcılara sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Örneğin, oluşturduğunuz web sitenizi kullanıcı paneli aracılığıyla güncelleyebilmeniz, yeni sayfalar oluşturmanız, web sitenize yeni temalar eklemeniz ve canlı akışlar yayınlayabilmeniz mümkün oluyor. Özetle, WordPress’in sağladığı kolaylıklar ve pratik kullanım avantajlarıyla web sitenizi daima dinamik tutabiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak, WordPress hakkında bilinmesi gereken bazı başka detaylar da var. Bunlardan ilki şu: WordPress her ne kadar ücretsiz bir platform olsa da bir sayfa oluşturmak için öncelikle domain ve hosting almanız ve bunun için de bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra sadece beş dakika gibi kısa bir süre harcayarak WordPress ile bir web sitesi oluşturabiliyor ve yayına sokabiliyorsunuz. Bunu yapmanız içinse kod bilmeniz gerekmiyor, kullanımı çok basit olduğundan deneme yanılma yöntemiyle kısa sürede konuya hâkim olabiliyorsunuz.

WordPress ile Yapılabilecekler

WordPress kullanarak internet üzerinden yapamayacağınız bir şey yok desek abartmış olmayız. Yapılabilecekleri detaylı olarak sıralayacak olursak şunlardan bahsedebiliriz:

  1. Blog Sayfası: WordPress yazılımı kullanarak kişisel veya kurumsal blog sayfası oluşturabiliyor ve bu sayfayı dilediğiniz gibi yönetebiliyorsunuz. Dünyaca ünlü markalar bile artık kurumsal blog sayfalarını WordPress üzerinden oluşturuyor ve yönetiyorlar.
  2. Tanıtım Sitesi: Bir ürünü ve bir sistemi tanıtmak, kitlelere ulaştırmak için de WordPress’ten faydalanabiliyorsunuz. Web tasarımı yapan pek çok firma artık tanıtımını WordPress tabanlı sistemlerle gerçekleştiriyor.
  3. Kurumsal Site: Bugün bir firmanın internet sitesi olmazsa ticari olarak varlığını koruması veya sürdürmesi de pek mümkün olmuyor. Bu durum web sitesini büyük veya küçük demeden her türlü ticari işletme için zorunlu kılıyor.
  4. Oyun Siteleri: Günümüzün en çok kullanıcısı olan siteleri arasında oyun ve video siteleri de yer alıyor. Bu sitelerin pek çoğu ise tahmin edeceğiniz gibi WordPress tabanlı web siteleri.
  5. Haber Siteleri ve portallar: Pek çok haber sitesi ve internet portalı da WordPress üzerinden oluşturuluyor ve yönetiliyor. Böylelikle içerik yönetimi çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor.

WordPress’i Nasıl Kurabiliriz?

Ücretsiz olarak WordPress kullanacaksanız kurulumu son derece basit. Yazılımın resmi sitesi üzerinden gerekli adımları takip ederek WordPress’i kurabiliyorsunuz. Otomatik kurulum için WordPress.org adresinden veya WordPress Türkçe paketinin bulunduğu herhangi bir web sitesi üzerinden son sürümünü bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Ardından sıkıştırılmış halde indirmiş olduğunuz bu dosyayı Winrar, Zip gibi yardımcı programlar aracılığıyla açmanız ve daha sonra da dosya içeriğini sunucuya yüklemeniz gerekiyor. Son olarak, tarayıcınızın adres çubuğuna WordPress’i kurmak istediğiniz siteni adresini yazıyorsunuz. Bu adımları takip etmenizin ardından otomatik olarak kurulumunuz gerçekleşiyor.

WordPress Tema Nedir?

Hazır kodlanmış tasarımlar olan WordPress temaları ile hem daha işlevsel hem de görsel olarak hayal ettiğiniz web sitelerini kurmanız daha kolay oluyor. Aklınızdaki siteyi kurabilmeniz için öncelikle hosting ve domain almanız gerekiyor. Hosting ve domain üzerine ise WordPress alt yapısını kurmanız gerekiyor. Böylelikle tercih ettiğiniz bir temayı kurmuş oluyorsunuz. Üstelik tüm bunları yaparken sadece tıklamanız yeterli. Yani bu işlemlerin hiçbiri çok fazla bir teknik bilgi gerektirmiyor.

  • Android Uygulama Nasıl Yapılır? Android Uygulama Nasıl Yapılır?
  • İnternetin Tarihçesi İnternetin Tarihçesi