GitHub Reponuzu Nasıl Popüler Hale Getirirsiniz? 

Git depolarını barındıran bulut tabanlı bir uygulama olan GitHub, 2008 yılında geliştirildi. Bazı noktalarda halen sorunların olduğunu fark eden GitHub geliştiricileri, ekipler arası üretkenliğin artması için yeni keşif araçları tasarladılar. Birçok geliştiriciye ve projeye ev sahipliği yapan GitHub dünyasında projelerinizin ön plana çıkmasını istiyorsanız, mutlaka bir strateji ile yola almalısınız. Peki, GitHub Reposu nasıl popüler hale gelir? GitHub’da strateji nasıl geliştirilir?

Sosyal medyada alışık olduğumuz like yani etkileşimlere reklamlar aracılığıyla ulaşma planı, GitHub üzerinde pek etkili değil. GitHub’da projeniz birini etkilemeli ki yıldız almanız mümkün olabilsin. Nedir bu GitHub yıldızları diyorsanız; GitHub’da yıldızlar like gibi basit birer sayıdan çok daha fazla anlam ifade ediyor. İyi belirlenen strateji, projelerinizi popüler kılar ve böylelikle yıldızlarınızı arttırabilirsiniz. İşte milyonlarca projenin yer aldığı GitHub’ta ön plana çıkmanızı sağlayacak stratejiler!

Read.me Dosyası Oluşturma

GitHub’da düzenli ve ilgi çekici bir Read.me oluşturmanız sizin için doğru bir ilk izlenim yaratır. Read.me projenizin açılış sayfasıdır. Ziyaretçilerin ilk görecekleri şey sizin Read.me dosyalarınız olacaktır. Projenizin ilginç ve ilgi çekici olmasının yanı sıra kullandığınız fotoğraflar ve sayfa dizilimi dahi yıldızı kazanmanızda etkili olacaktır. Read.me dosyanızda mutlaka rozetlere yer verin; bu projeniz için güvenli bir algı oluşturur. Ayrıca projenizin özel bir logosu olmalı. Logonuzu belirlerken gif de kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise gif ya da görseldeki görüntünün kaliteli olması.

SEO’ya Uygun Metinler Düzenleyin

Google aramalarından kullanıcı çekip, ön plana çıkmak için çokça soruya yanıt verdiğiniz metinler hazırlayın. Videolarla metinlerinizi destekleyebilirsiniz. Projenizi anlattığınız ya da projenin nasıl uygulandığını gösterdiğiniz bir video sizi ayrıcalıklı kılar ve yıldızı kazandırır.

Kişisel Web Sitenizi İliştirin

Temel bir web sitesi oluşturun ve bunu GitHub’a yönlendirin. Bu şekilde kullanıcıların projenize ulaşması kolaylaşacak ve yıldız kazanma oranınız da yükselecek. Temel bir web sitesi için hazır şablonlardan destek alabilir ya da çeşitli araçları kullanabilirsiniz. Web siteniz ile arama motorunda da  projeniz algılanır ve aramalarda kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Feedback Alın ve Topluluk İçinde Kalın 

LinkedIn, Facebook ve Google+ gibi topluluklara katılın ve onlarla projenizi paylaşın. Doğru ve düzenli iletişim ile fikrinizi geliştirme imkanı bulabilir hatta sponsor bile sağlayabilirsiniz. Unutmayın topluluk içinde konuşulan proje daha çok tanınır ve siz de projenizi geliştirebilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken tek şey; Spam’a yani gereksiz mail klasörüne düşmemek.

Projeleriniz için bağış da toplayabilirsiniz. Uluslararası platformda toplayacağınız bağışlar projenizi tamamlamanıza yeterli olmasa da projenizi aktif, sizi de motive tutar. 

Zamanlamayı Doğru Yapın

Projenizde kimi hedeflediğinize iyi karar verin ve o popülasyonun online olduğu zamanlarda projenizi herkese açık hale getirin. GitHub algoritmasına göre akış trafiği hafta sonları düşüktür. Ancak hedef kitleniz hafta sonları çevrimiçi oluyorsa, o halde sizin için bu istatistik olumlu anlam ifade eder. Çünkü kalabalık yoksa siz ön plana daha kolay çıkar ve trend olursunuz.

Özetle GitHub açık kaynak dünyasında popüler olmak istiyorsanız ilk olarak küçük ama güvenilir projelerle başlayın. Her projenizde Read.me sayfasının önemini unutmayın. Eksiksiz doküman düzenleyin. Çevrenizdeki insanlardan destek isteyin ve projenizi yıldızlatın. Projenizi hedef kitlenize ulaşacağınız en uygun zamanda yayınlayın ve kullanıcılarınızla iletişimde kalın. 

  • E-Ticaret Sitelerinin Tasarım İlkeleri Nelerdir? E-Ticaret Sitelerinin Tasarım İlkeleri Nelerdir?
  • 2022 Takip Edilmesi Gereken Teknoloji Trendleri 2022 Takip Edilmesi Gereken Teknoloji Trendleri